Jaunie autovadītāja tiesību iegūšanas noteikumi

[09.02.2017]
Eiropā, pakāpeniski tiek ieviestas vienotas harmonizētas vadītāja apliecības un tās iegūšanas noteikumi. Apskatīsim, kāda ir situācija motociklu-skuteru nozarē. 
 
Iepriekš vairākās valstīs vadītāja apliecības, kas ļāva braukt ar mazāku un mazjaudīgāku moto tehniku, tika izsniegtas sākot no 14 gadiem, bet tagad tas izzūd. No šī brīža pat sākotnēja divriteņu transportlīdzekļu vadītāja tiesības kategorija sauksies AM un tiks izsniegta vadītājiem sākot ar 15 gadu vecumu ar noteikumu, ka potenciālais vadītājs nokārtos teorētisko eksāmenu. Gadījumā, ja atsevišķas valstis vēlas, tas var ievest arī praktisko eksāmenu, bet tomēr vienotie ES noteikumi to neuzliek par obligātu pienākumu. Ar AM kategorijas tiesībām drīkst vadīt dīvu un trīs rīteņa moto tehniku ar motora tilpumu līdz 50 cm3. Pie kā izmantotai tehnikai ir jābūt reģistrētai pienācīgā kārtībā. Šādas tiesības tiek izsniegtas no 15 gadu vecuma, tomēr braukt ar pasažieru ar šiem tiesībām tiek aizliegts. Kad runa iet par pasažiera pārvadīšanu, tad vadītājam jābūt ne tikai ar iegūtu AM kategoriju, bet arī jābūt ne jaunākam par 18 gadiem. Gan vadītājam, gan pasažierim ir obligāta ķivere.
 
Nākošais moto tiesību veids jaunajā Eiropā ir A1 kategorija. Šīs tiesības tiek izsniegtas no 16. gadu vecuma un apliecības iegūšanai ir nepieciešams nokārtot četrus eksāmenus – vispārējo teoriju, teoriju, kas attiecas uz A1 kategorijas transportlīdzekļiem, praktisko eksāmenu laukumā un pilsētā. Iegūt A1 tiesības drīkst uzreiz, neskatoties vai tika iegūta AM kategorija iepriekš vai nē. Šī kategorija, A1, ļauj vadīt motociklu vai skuteri ar motora tilpumu līdz 125 cm3 ar jaudu līdz 14.75 Zs (ja runa iet par triciklu, tad līdz 20,1 Zs). Papildus tām jauda-svara attiecība nedrīkst pārsniegt 0.1 kW (0.13 Zs) uz 1 kg.
 
Nākamā moto tiesību kategorija saucās A2. Šī kategorijas tiesības tiek izsniegtas sākot ar 18 gadu vecumu. Gadījumā, ja atsevišķas valstīs minimāli nepieciešamais vecums A1 kategorijas iegūšanai tiks paaugstināts, piemēram, līdz 17 gadiem, tad automātiski paaugstināsies arī vecums A2 kategorijas iegūšanai, līdz 19 gadiem.  A2 kategorijas tiesības ļauj vadīt divriteņu transportlīdzekļus ar jaudu līdz 35 kW (46.9 Zs). Pie kā jauda-svara aparāta attiecībai nedrīkst pārsnigt 0.2 kW (0.27 Zs) uz 1 kg. Lai saņemtu tiesības arī ir jānokārto četrus eksāmenus – 2 teorētiskos un 2 praktiskos. Bet ir noteikts izņēmums – tiem, kam A1 kategorijas tiesības tika iegūtas vairāk nekā gadu iepriekš, lai saņemtu A2 kategoriju abi teorētiskie eksāmeni tiek atcelti un paliks tikai praktiskie.
 
Visbeidzot, pēdējā moto tiesību kategorija ir pilnvērtīgā A kategorija. Ja agrāk minimālais vecums šīs kategorijas tiesību iegūšanas vecums bija 21 gads, tad tagad tas tika paaugstināts līdz 24 gadiem. Tas attiecās tikai uz tiem, kam iepriekš nebija nekādu A kategorijas tiesību. Ja Jums iepriekš bija A2 kategorija (ne mazāk par gadu), tad minimālais vecums A kategorijas iegūšanai ir 20 gadi. Pie kā nekādu ierobežojumu attiecībā uz motora tilpumu, jaudu vai svara-jauda attiecību nepastāv – brauc ar ko vēlies
 
Radīt:

But autoriem
ASHBURN +35°C.
LV
Pasākumi
UA-90270640-1